Top správy

Vodovod s teplou a studenou vodou, práčka, umývačka riadu, či sociálne zariadenie sú dnes, až na výnimky, bežnou súčasťou našich bytov i domov.

Je viac ako pravdepodobné, že ďalej sa nestaráme, kam odpadová voda z nich ide, či ako končí. Keďže je lepšie raz vidieť ako stokrát počuť, zúčastnili sa žiaci II.C pod vedením Ing. Jána Gemzu exkurzie na Čističke odpadových vôd (ČOV) v Kežmarku. Na exkurzii, ktorá sa konala 21.6.2024 sme oboznámili s technológiou mechanického a biologického čistenia odpadových vôd.
            Na úvod exkurzie nás v ČOV čakala precízne pripravená prezentácia spoločnosti a objektu a následne nás previedli po areáli a postupne opísali, prečo táto spoločnosť zohráva takú dôležitú úlohu v živote prírody, a teda každého jedného z nás. Spoznali sme základný princíp čistenia vody a z ktorých miest voda do čističky priteká. Naša exkurzia pokračovala v areáli čističky. Tu sme sa dozvedeli nové informácie, ktoré nám pomohli pochopiť zložitý systém čistenia vody a tento zdĺhavý postup sme mali možnosť vidieť na vlastné oči.
     Veľmi nás zaujalo, ako čističky dokážu premeniť splaškovú vodu na čírejšiu a pre živé organizmy vhodnejšiu. Taktiež sme sa dozvedeli načo slúžia a akým spôsobom čistia vodu prístroje a zariadenia v areáli čističky. Tí odvážnejší z nás sa išli pozrieť aj do priestorov, kde sa zhromažďuje odpad z mechanického čistenia a kal, ktoré sa z vody zachytávajú, aj napriek tomu, že v nich zápach nebol práve najpríjemnejší. Exkurziu sme ukončili vysvetlením základných postupov pri zisťovaní kvality vody. Za podrobné vysvetlenie procesu čistenia a za organizáciu exkurzie ďakujeme pracovníkom Podtatranskej vodárenskej spoločnosti a.s.. Táto exkurzia sa nám veľmi páčila a sme radi, že sme sa jej mohli zúčastniť a dozvedieť sa všetko o procesoch čistenia vody.

Ing. Ján Gemza


Sociálne siete

fb    ig    yt

Duálne vzdelávanie

Artboard 4 100

Artboard 3 100

Artboard 2 100

Artboard 1 100

Sponzori

logo farebne2

Stredná odborná škola elektrotechnická

Hlavná 1400/1, 059 51 Poprad-Matejovce

tel.: 052 7731 696

Pôvodný web

Vzdelávacie oblasti

Celoživotné vzdel.