Návšteva Európskeho parlamentu 18. apríla 2023 na pozvanie Moniky Beňovej bola pre mnohých našich študentov veľkým zážitkom a vzdelávacím momentom. Pre študentov to bolo prvýkrát, čo mali možnosť vidieť zástupcov ľudí z celej Európy pracovať spoločne na spoločných cieľoch.

Bolo to pre nich nepochybne obohacujúce a vzrušujúce. Celkovo to bola veľmi pozitívna skúsenosť, ktorá pomohla študentom lepšie pochopiť, ako funguje Európska únia a akú dôležitú úlohu zohráva Európsky parlament v tvorbe rozhodnutí a prijímania zákonov, ktoré ovplyvňujú naše každodenné životy a životy ľudí v celej EÚ. Okrem toho sa dozvedeli ako prebieha spolupráca medzi rôznymi krajinami a kultúrami a ako sa na európskej úrovni riešia otázky. Študenti navštívili plenárnu rokovaciu sálu a Parlamentárium. V Parlamentáriu sa študenti krátkym filmom oboznámili s rôznymi aspektami práce. Okrem toho to bola skvelá príležitosť na rozšírenie svojich znalostí o politike krajiny a spoločnosti. Osobne sa stretli s Monikou Beňovou. Monika Beňová v Európskom parlamente pôsobí v rôznych výboroch, ako napríklad vo Výbore pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci, Výbore pre práva žien a rodovú rovnosť, Výbore pre zahraničné veci a Výbore pre kultúru a vzdelávanie. Tento typ interakcie jepre žiakov veľmi motivujúci a môže im pomôcť lepšie pochopiť, ako funguje politický proces a ako môžu sami ovplyvniť spoločenské zmeny.

„Trasou historických miest: Plavba po najkrajších európskych riekach“

Vltava, Seina a III sú významné európske rieky, ktoré pretekajú viacerými krajinami. Všetky majú významnú históriu a kultúru pre regióny, ktorými pretekajú. Okrem toho, tieto rieky majú aj hospodárske využitie, slúžia ako zdroj vody pre obyvateľov, zdroj energie pre výrobu elektriny a ako cesty pre dopravu lodí a iných plavidiel.  Praha, Paríž a Štrasburg sú významné európske mestá a majú spoločné mnoho historických, kultúrnych a architektonických prvkov. Najzrejmejšie spoločné prvky sú rieky, ktoré tieto mestá pretínajú. Všetky tieto rieky tvoria súčasť vodného systému strednej Európy a majú historický, kultúrny a hospodársky význam pre svoje mesta. Okrem toho majú tieto mestá aj mnoho historických pamiatok, ako napríklad Pražský hrad v Prahe, Eiffelovu vežu v Paríži a Katedrálu Notre-Dame v Štrasburgu. Všetky tieto pamiatky sú dôležitými symbolmi svojich miest a súvisia s ich históriou a kultúrou. Ďalším spoločným prvkom je to, že všetky tri mestá sú sídlami významných európskych inštitúcií. Praha je sídlom Úradu pre ochranu hospodárskej súťaže, Paríž je sídlom Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj a Štrasburg je sídlom Európskeho parlamentu. Celkovo majú Praha, Paríž a Štrasburg veľa spoločného, ako aj svoje vlastné charakteristické rysy a významné miesta, ktoré ich robia významnými a zaujímavými európskymi destináciami.

Praha

Praha, hlavné mesto Českej republiky, je známa svojou krásou a množstvom turistických atrakcií. Jednou z najromantickejších vecí, ktoré môžete v Prahe zažiť, je plavba po Vltave, ktorá vytvára niečo ako pražské Benátky. Plavba po pražských Benátkach nám umožnila pozrieť si krásu Prahy z úplne inej perspektívy. Tešili sme sa z úchvatných výhľadov na množstvo historických pamiatok a krásnych miest, ktoré sa nachádzajú v blízkosti rieky Vltavy. Počas plavby sme si pozreli zaujímavé budovy, ako napríklad Pražský hrad, Karlov most, alebo Kráľovský palác. Plavba po pražských Benátkach trvala hodinu a zážitok máme na celý život.

Štrasburg

Rieka Ill je krásna rieka, ktorá preteká hlavným mestom francúzskeho departementu Alsasko - Štrasburgom. Tato rieka je približne 215 kilometrov dlhá a preteká Francúzskom, konkrétne regiónom Grand Est. Pramení v pohorí Vosges a vlieva sa do Rýna blízko mesta Gambsheim. Ill tvorí dôležitú súčasť vodnej cesty, ktorá spája mesto Štrasburg s mestom Colmar a ďalšími mestami regiónu Alsasko. Plavba po rieke Ill je jednou z najobľúbenejších atrakcií v Štrasburgu. Počas plavby sme si vychutnali úchvatné výhľady na mnoho pamiatok, ako je napríklad slávna katedrála Notre-Dame, historický palác Rohan, alebo krásne mosty, ktoré cez Ill vedú. Plavba po rieke Ill trvala hodinu a je k dispozícii počas celého roka. Počas plavby sme obdivovali krásne a historické budovy, úzke uličky s kaviarňami a reštauráciami a mnoho ďalších krásnych miest. Okrem toho sme sa počas plavby dozvedeli mnoho zaujímavých informácií o histórii a kultúre Štrasburgu a celého regiónu Alsasko.

Paríž

Rieka Seina, ktorá preteká Francúzskom, je jednou z najkrajších a najznámejších riek v Európe. Plavba po Seine je jednou z najobľúbenejších atrakcií v Paríži, pretože nám umožní vidieť niektoré z najznámejších pamiatok mesta úplne inak. Počas hodinovej plavby po Seine sme vychutnávali úchvatné výhľady na mnoho pamiatok a atrakcií, ako sú napríklad Eiffelova veža, katedrála Notre-Dame, Louvre, Musée d'Orsay a mnoho ďalších. Tešili sme sa z výhľadov na krásne mosty, ktoré cez Seinu vedú. Niektoré z najznámejších a najkrajších mostov, ktoré môžete vidieť počas plavby, sú:

 1. Pont Neuf - najstarší most v Paríži, dokončený v roku 1607.
 2. Pont des Arts - kovový most, ktorý bol kedysi obľúbeným miestom pre romantické rande a padlockovú tradíciu.
 3. Pont Alexandre III - luxusný most, ktorý bol postavený na počesť rusko-francúzskej aliancie v roku 1896.
 4. Pont de l'Alma - most, ktorý sa stal známym po nehode s automobilom, v ktorom zahynula princezná Diana v roku 1997.
 5. Pont d'Iéna - most, ktorý bol postavený v roku 1808 počas Napoleónových dob pre oslavu víťazstva v bitke pri Jene.

Paríž je jedným z najkrajších a najpopulárnejších miest na svete, ktoré každoročne privíta milióny návštevníkov. Má veľa historických, kultúrnych a architektonických zaujímavostí, ktoré sa určite oplatí vidieť. Tu sú niektoré z nich:

 1. Eiffelova veža: Symbol Paríža a jedna z najikonickejších stavieb na svete, Eiffelova veža ponúka výhľad na celé mesto.
 2. Louvre: Jeden z najväčších a najznámejších múzeí na svete s nespočetnými umeleckými skvostami, vrátane Mona Lisy od Leonarda da Vinciho.
 3. Katedrála Notre-Dame: Krásna gotická katedrála, ktorá bola zdevastovaná požiarom v roku 2019, ale stále stojí ako symbol Paríža.
 4. Champs-Élysées: Jedna z najslávnejších ulíc na svete, kde nájdete množstvo obchodov, kaviarní a reštaurácií.
 5. Sacré-Coeur: Bazilika na kopci Montmartre, ktorá ponúka úchvatný výhľad na mesto a je známa svojou nádhernou architektúrou.
 6. Musée d'Orsay: Múzeum umenia nachádzajúce sa v bývalej železničnej stanici, ktoré sa zameriava na impresionizmus a postimpresionizmus.
 7. Montmartre: Historická štvrť v Paríži, ktorá je známa svojou bohémskou atmosférou, úzkymi uličkami a umelcami.
 8. Seine: Rieka, ktorá preteká cez Paríž, ponúka krásne výhľady a možnosť plavby po rieke.
 9. Les Invalides: Komplex vojenských budov, kde sa nachádza hrobka Napoleona Bonaparta.
 10. Opera Garnier: Nádherná budova opery, ktorá je známa svojou grandióznou architektúrou a bohatou históriou.

Uchvátila nás Eiffelova veža - železná stavba nachádzajúca sa v Paríži. Táto ikonická stavba bola postavená v roku 1889 ako vstupná brána na Svetovú výstavu, ktorá sa konala v tomto roku. Stavba, ktorá má výšku 324 metrov, bola vtedy najvyššou stavbou na svete a zostala ňou až do roku 1930, keď bola postavená Chryslerova budova v New Yorku. Eiffelova veža bola navrhnutá a postavená Gustavom Eiffelom a jeho tímom inžinierov. Stavba, ktorá je vyrobená z viac ako 18 000 kusov kovaného železa, bola pôvodne plánovaná na dobu jednej výstavy, ale neskôr bola zachovaná pre jej architektonickú a historickú hodnotu. Dnes Eiffelova veža predstavuje jednu z najznámejších pamiatok Paríža a je najvyššou stavbou v meste. Vystúpili sme na vežu až do jej vrcholu, odkiaľ je úžasný výhľad na mesto a okolie. Na najvyššom mieste nájdete Gustava Eiffela a Thomasa Edisona. Spolupracovali na projekte. V roku 1889, keď sa stavala Eiffelova veža na Svetovej výstave v Paríži, Edison vyniesol svoje vynálezy, ako napríklad fonograf a elektrické osvetlenie, na výstavu. Edison a Eiffel sa stretli na výstave a neskôr spolu pracovali na osvetlení Eiffelovej veže. Edison bol zodpovedný za navrhovanie osvetlenia a dodávku 10 000 žiaroviek, ktoré boli nainštalované na veži. Vďaka tomuto projektu sa Eiffelova veža stala prvou stavbou na svete, ktorá bola osvetlená elektrickým svetlom. Spolupráca medzi Edisonom a Eiffelom viedla k mnohým inováciám a technologickým pokrokom v oblasti osvetlenia a elektrotechniky.

A to je náš príbeh.

Ing. Iveta Garbinská


Sociálne siete

fb    ig    yt

Duálne vzdelávanie

Artboard 4 100

Artboard 3 100

Artboard 2 100

Artboard 1 100

Sponzori

logo farebne2

Stredná odborná škola elektrotechnická

Hlavná 1400/1, 059 51 Poprad-Matejovce

tel.: 052 7731 696

Pôvodný web

Vzdelávacie oblasti

Celoživotné vzdel.