Top správy

Vodovod s teplou a studenou vodou, práčka, umývačka riadu, či sociálne zariadenie sú dnes, až na výnimky, bežnou súčasťou našich bytov i domov. Je viac ako pravdepodobné, že ďalej sa nestaráme, kam odpadová voda z nich ide, či ako končí.

Keďže je lepšie raz vidieť ako stokrát počuť, zúčastnili sa žiaci II.C pod vedením Ing. Jána Gemzu exkurzie na Čističke odpadových vôd (ČOV) vo Veľkej Lomnici. Na exkurzii, ktorá sa konala 5.5.2023 sme oboznámili s technológiou mechanického a biologického čistenia odpadových vôd.

            Na úvod exkurzie nás v ČOV čakala precízne pripravená prezentácia spoločnosti a objektu a následne nás previedli po areáli a postupne opísali, prečo táto spoločnosť zohráva takú dôležitú úlohu v živote prírody, a teda každého jedného z nás. Spoznali sme základný princíp čistenia vody a z ktorých miest voda do čističky priteká. Naša exkurzia pokračovala v areáli čističky. Tu sme sa dozvedeli nové informácie, ktoré nám pomohli pochopiť zložitý systém čistenia vody a tento zdĺhavý postup sme mali možnosť vidieť na vlastné oči.

     Veľmi nás zaujalo, ako čističky dokážu premeniť splaškovú vodu na čírejšiu a pre živé organizmy vhodnejšiu. Taktiež sme sa dozvedeli načo slúžia a akým spôsobom čistia vodu prístroje a zariadenia v areáli čističky. Tí odvážnejší z nás sa išli pozrieť aj do priestorov, kde sa zhromažďuje odpad z mechanického čistenia a kal, ktoré sa z vody zachytávajú, aj napriek tomu, že v nich zápach nebol práve najpríjemnejší. Exkurziu sme ukončili vysvetlením základných postupov pri zisťovaní kvality vody. Za podrobné vysvetlenie procesu čistenia a za organizáciu exkurzie ďakujeme pracovníkom Podtatranskej vodárenskej spoločnosti a.s.. Táto exkurzia sa nám veľmi páčila a sme radi, že sme sa jej mohli zúčastniť a dozvedieť sa všetko o procesoch čistenia vody.

Ing. Ján Gemza


Sociálne siete

fb    ig    yt

Duálne vzdelávanie

Artboard 4 100

Artboard 3 100

Artboard 2 100

Artboard 1 100

Sponzori

logo farebne2

Stredná odborná škola elektrotechnická

Hlavná 1400/1, 059 51 Poprad-Matejovce

tel.: 052 7731 696

Pôvodný web

Vzdelávacie oblasti

Celoživotné vzdel.